Monitoring porealizacyjny
Monitoring porealizacyjny opiera się na szeregu badań przyrodniczych, dzięki którym można sprawdzić, jak powstała inwestycja oddziałuje na środowisko. Monitoring pozwala także zweryfikować skuteczność zaplanowanych działań minimalizujących i kompensujących. W badaniach bierzemy pod uwagę m.in. gatunki chronione, śmiertelność zwierząt na drogach czy liniach kolejowych, hałas, zasiedlenie zbiorników kompensacyjnych dla płazów i wiele innych czynników. Dla naszych Klientów wykonujemy monitoring zarówno w sposób akredytowany, jak i uproszczony.
Co warto wiedzieć o monitoringu porealizacyjnym?
W jakich sytuacjach należy przeprowadzić monitoring porealizacyjny? W prawie krajowym nie ma zapisów określających zasady prowadzenia monitoringu, ale wynikają one z zapisów decyzji środowiskowej i zazwyczaj potrzeba monitoringu formułowana jest na etapie raportu oceny oddziaływania na środowisko. Więcej informacji znaleźć można w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Jak długo powinien trwać monitoring porealizacyjny? Nie istnieją określone ramy czasowe – najczęściej monitoring wykonuje się przez 1-3 lata. Mogą jednak zaistnieć sytuacje, które będą wymagały nawet wieloletniego monitoringu.
Co jeśli monitoring wykaże, że inwestycja negatywnie oddziałuje na faunę? Niemal każda inwestycja w pewnym stopniu negatywnie wpływa na zwierzęta. Jednak dopiero w przypadku śmiertelności rzadkich gatunków lub znacznego przekroczenia prognozowanych wyników śmiertelności należy rozpocząć działania minimalizujące.